Formy wsparcia

Wszyscy uczestnicy zajęć ŚDS w Potoku objęci są postępowaniem terapeutycznym zgodnym z ustalonym planem i programem pracy Domu, w oparciu o indywidualne plany wspierająco - aktywizujące opracowane przez zespół specjalistów placówki. Postępowanie wspierająco - aktywizujące dostosowane jest do osób niepełnosprawnych intelektualnie i obejmuje wiele różnorodnych treningów prowadzonych w ramach ośmiu głównych obszarów działania.


W tym obszarze zajęcia dotyczą nabycia, rozwijania i podtrzymywania umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia

Obejmują one:

  • trening dbałości o wygląd zewnętrzny i higienę osobistą
  • trening kulinarny
  • trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi,
  • trening i doskonalenie obsługi sprzętu AGD, RTV,
  • trening bezpiecznego zachowania się w ŚDS i poza nim.

W ramach zajęć uczestnicy uczą się i doskonalą umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych, odpowiedzialności i partnerstwa. Nabywają i poszerzają swoje kompetencje w zakresie adekwatnego wyrażania swoich emocji i uczuć.

Prowadzone są następujące zajęcia:

  • trening kształtowania pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury,
  • trening kształtowania pozytywnych relacji między uczestnikami,
  • trening współdziałania w grupie,
  • trening umiejętności komunikacyjnych i aktywnego słuchania,
  • trening rozwiązywania problemów w relacjach interpersonalnych.

Umiejętne spędzanie czasu wolnego, zarówno samotnie jak i w towarzystwie neutralizuje u osób niepełnosprawnych intelektualnie negatywny wpływ działania nudy i bezczynności, pozwala na efektywne funkcjonowanie w środowisku.

W ramach zajęć buduje się gotowość do rozwijania zainteresowania literaturą (korzystanie z prasy i książek, również bibliotecznych) audycjami radiowymi, telewizyjnymi, internetem. Zachęca się również do udziału w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych. Uczestnicy są motywowani do rozwijania indywidualnych hobby i zainteresowań poprzez proponowane zajęcia z ogrodnictwa, rękodzieła czy też terapię zajęciową. Dużą rolę w ramach tego treningu odgrywają organizowane zajęcia rekreacyjne, udział w imprezach sportowych, towarzyskich i kulturalnych. Pozwala to uczestnikom na lepszą integrację z rodziną, środowiskiem lokalnym i regionalnym.

Pomoc psychologiczna oraz wsparcie emocjonalne uczestników realizowane jest poprzez zajęcia indywidualne i grupowe oraz poprzez różne treningi umiejętności

  • trening radzenia sobie ze stresem,
  • trening akceptowanego społecznie radzenia sobie z własnymi emocjami,
  • zajęcia edukacyjne,
  • trening asertywności,
  • trening zwiększający motywację do pracy,
  • trening radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych,
  • trening umiejętności społecznych

Uczestnicy biorą udział w systematycznie prowadzonych zajęciach ruchowych, ćwiczeniach oddechowych, kondycyjnych, ogólnousprawniających, manualnych w formie indywidualnej i grupowej. Organizowane są również gry i zabawy na świeżym powietrzu z wykorzystaniem posiadanego boiska sportowego, zewnętrznej siłowni i terenowego toru przeszkód. Przy okazji zajęć zwraca się uwagę na zdrową rywalizację między uczestnikami i radzenie sobie z przyjęciem zwycięstwa oraz poczuciem porażki.

Przy pomocy pracowników ŚDS uczestnicy uczą się: pisania i wypełniania dokumentów urzędowych, realizowania spraw rozliczeniowych, możliwości dofinansowania ze środków PFRON, NFZ oraz skorzystania z zasiłków. Uczą się dostosowywania wypowiedzi i zachowań do takich miejsc jak urzędy. Nabywają także wiedzę dotyczącą składania dokumentów do odpowiednich instytucji.

Pomoc w tym zakresie obejmuje:

  • uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt u lekarza,
  • pomoc w zakupie leków,
  • pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia.

W ramach tych zajęć prowadzone są pogadanki związane z zachowaniami prozdrowotnymi, zachęcanie do wykonywania badań profilaktycznych, nauka samodzielnego i systematycznego brania leków. Odbywa się również kontrola wagi ciała i ciśnienia krwi, kształtowanie samodzielności w korzystaniu z podstawowych placówek służby zdrowia, pomoc w uzyskaniu zaświadczeń i skierowań na badania specjalistyczne oraz pomoc w dostępie do środków i sprzętu ortopedycznego.

Uczestnikom zajęć wykazującym trudności w poruszaniu się placówka zapewnia dowóz na zajęcia, co umożliwia im codzienny, systematyczny udział w terapii, a tym samym realizację planu wspierająco-aktywizującego. Zapewniona jest opieka w czasie przebywania na terenie ośrodka oraz poza nim. W przypadku uczestników mających trudności z wykonywaniem czynności samoobsługowych zapewnia się wspomaganie czynności pielęgnacyjnych.

Istotnym elementem działalności ŚDS jest przygotowywanie uczestników do podjęcia pracy zawodowej. Trening nabywania umiejętności zawodowych i poszukiwania pracy realizowany jest między innymi poprzez:

  1. zdobywania doświadczenia związanego z przygotowaniem do pracy zawodowej,
  2. poszukiwania pracy, wizyty w Urzędzie Pracy, rozmowy na temat ofert pracy oraz złożenia niezbędnych dokumentów (życiorys, cv, list motywacyjny).
  3. treningi praktyczne - prace na rzecz domu i otoczenia.